Ece Üner’den canlı yayında Taksim yasağına tepkisi: Hakikaten şizofren oldum bu ülkede!

Sunucu, gazeteci Ece Üner, dün 1 Mayıs gösteri ve kutlamalarının yapıldığı sırada Sözcü TV’de sunduğu program esnasında Türkiye’ye kaçak yollarla giren suçluları, Galata’da Filistin eylemi yapılmasını, Suriyelilerin Taksim’de yaptığı eylemi hatırlatarak, Taksim’e çıkışa izin vermeyen iktidara tepki gösterdi.

Üner, “Hangisi sizsiniz? Özgürlükçü anayasa isteyen mi, bugün İstanbul’u koca bir hapishaneye çeviren mi? Bana yasal, sana yasak. Hakikaten ben kendi adıma şizofren oldum bu ülkede onu söyleyeyim” ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına rağmen, İstanbul Valiliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün Taksim Meydanı’nda kutlanmasına izin vermedi. Taksim ve çevresinde ulaşım durma noktasına geldi. Polis, Unkapanı’ndaki Bozdoğan su kemerleri altında barikat kurarak Saraçhane’de buluşan partililer ve sendikaların geçmesine müsaade etmedi. Gruptaki bazı kişiler barikatı zorlarken, polis biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti.

Üner, sunduğu programda iktidara şöyle çıkıştı:

“Hangisi sizsiniz? Cumhuriyet düşmanları Filistin’i bahane edip şeriat çağrısı yapsın diye miting alanı bile olmayan Galata Köprüsü sonuna kadar açılıyor; Taksim işçi ve emekçiye kapalı. Taksim’de Suriyelilere bayraklarıyla kutlama yapmak serbestti, kendi vatandaşımıza işçi bayramını kutlamak yasak. Bozdoğan Kemeri düşman işgalinden korunur gibi halktan korunurken; sınırlardan milyonlarca kaçak ve potansiyel suçluların geçişi serbest. Taksim’in sınırları ülkenin sınırlarından daha iyi korunuyor izlenimi veriyorsunuz. Hangisi sizsiniz? Özgürlükçü anayasa isteyen mi, bugün İstanbul’u koca bir hapishaneye çeviren mi? Bana yasal, sana yasak. Hakikaten ben kendi adıma şizofren oldum bu ülkede onu söyleyeyim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir